Yapay zekanın ‘babası’ uyardı: Yakında insanlardan daha zeki olabilirler

Yapay zeka alanında öncü isimlerinden olan bilim insanı Geoffrey Hinton, bu alandaki ilerlemeye karşı ikazlar içeren açıklamalar yaptı. 75 yaşındaki Hinton, Google’daki misyonundan yakın bir vakit evvel istifa etmişti.

“Artık tehlikelerin neler olabileceği konusunda konuşabilirim” diyen Hinton, bu tehlikelerin kimilerinin “çok korkutucu” olduğunu söyledi. İngiliz ve Kanada vatandaşı bilim insanı, chatbot olarak bilinen sohbet robotlarının yakında insan beyninin bilgi kapasitesini aşabileceğini söylüyor.

Hinton derin öğrenme ve yapay hudut ağları üzerine yaptığı araştırmalarla yapay zekanın bugünkü noktasına ulaşmasında rol oynadı. ChatGPT üzere gelişmiş sistemler, sağladıkları imkanlar kadar, gelecekle ilgili ikazların da merkezindeler.

‘BU BİZİ ENDİŞELENDİRMELİ’

Hinton da bu noktaya dikkat çekti: “Şu anda, GPT-4, sahip olduğu genel bilgi ölçüsü açısından bir insanı, hem de uzak orta gölgede bırakabiliyor. Muhakeme açısından ise tıpkı oranda güzel değiller fakat kolay muhakeme yapabiliyorlar. İlerleme suratı göz önüne alındığında da bu sistemlerin çok süratli bir formda daha tesirli bir hale geleceğini biliyoruz. Ve bu bizi endişelendirmeli. Şu anda benim bildiğim kadarıyla bizden daha zeki değiller. Ancak yakında daha zeki olabilirler.”

‘KABUS SENARYOLARINDAN BİRİ’

Hinton, New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalede de “kötü kişilerin” yapay zeka ile “kötü şeyler” yapabileceğine vurgu yaptı. Bu nokta ile ilgili BBC’nin sorusunu yanıtlayan Hinton, “Bu kabus senaryolarından biri” yanıtını veridi: “Kötü bireylerden biri olan Putin’in, robotlara kendi alt emellerini yaratma imkanı tanıdığını varsayalım. Bu sonunda ‘daha fazla güç elde etmem gerek’ üzere alt gayeler doğurabilir”

‘BİLGİLERİ BİRBİRLERİYLE ANINDA PAYLAŞABİLİRLER’

Hinton, şöyle devam etti: “Yarattığımız zeka cinsinin bizim sahip olduğumuzdan çok farklı olduğu sonucuna vardım. Biz biyolojik bir sistemiz lakin bunlar dijital sistemler. Dijital sistemlerdeki en büyük fark, tıpkı ebatlardan çokça kopya yapabilirsiniz. Tüm bu kopyalar farklı şeyler öğrenebilir lakin birbirleri ile bilgilerini anında paylaşabilir. Yani güya 10 bin kişiniz var ve bunlardan biri bir şey öğreniyor, başkaları de birebir anda bu bilgiye sahip oluyor. İşte bu sohbet robotları bu sayede rastgele bir beşerden daha fazla bilgiye sahip.

Geoffrey Hinton Google’dan ayrılması ile ilgili olarak da “Onlar hakkında yeterli şeyler söylemek istiyordum. Şayet orada çalışırken bunları söyleseydim gereğince tesirli olmazlardı” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir