Osman Baydemir’e hakaret eden Nedim Şener tazminat ödeyecek

Katıldığı bir televizyon programında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve HDP Urfa eski Milletvekili Osman Baydemir’i amaç alarak, “korkak”, “kaypak”, “meczup”, “Elin Paris’inden havlamak kolay” tabirlerini kullanan Hürriyet Gazetesi müellifi Nedim Şener tazminat cezasına mahkûm edildi. Ankara 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi, Baydemir’in kişilik hakları zedelendiği gerekçesiyle Nedim Şener’in 5 bin Türk Lirası tazminat ödemesine hükmetti.

SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK KARARININ AKABİNDE TAZMİNAT DAVASI

Nedim Şener 1 Kasım 2021 tarihinde, Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de konuk olduğu TVNET kanalındaki ‘Net Bakış’ programında Osman Baydemir’i maksat aldı. Siirt’te İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ile yaşadığı diyalog sırasında “Burası Kürdistan” sözlerini kullanan Cemil Taşkesen’in kelamlarının konuşulduğu sırada Şener Baydemir’e yönelik, “Dünyanın en korkağı, en kaypağı, en sinsi adamı Osman Baydemir isimli meczup. Kaçmış ha. Bu topraklara konuk gelecekler, sen o toprağa bir ayağını bas bakalım da oradan hiç olmazsa tehdit et. Elin Paris’inden Londra’sından havlamak kolay” tabirlerini kaydetti.

ŞENER’İN AVUKATLARINDAN ‘VATANSEVER’ SAVUNMASI

Bunun üzerine Baydemir’in avukatları Şener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Söze çağırılan ve bu duruma da köşe yazısı kaleme alarak reaksiyon gösteren Şener hakkında takipsizlik kararı verildi. Şener hakkında iddianame hazırlanmaması üzerine Baydemir’in avukatları bu defa hakaretten kaynaklı tazminat davası açtı.

Ankara 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bedellendirilen davaya Şener’in avukatları savunma verdi. Baydemir’in “Burası Kürdistan” diyen Taşkesen’i savunduğunu belirten Şener’in avukatları, “Müvekkilim Nedim Şener vatansever bir vatandaş ve saygıdeğer bir gazeteci olarak davacıya reaksiyonunu lisana getirmiştir. Osman Baydemir ismi geçen açıklamasıyla müvekkilim ve Türk halkının kişilik haklarına akında bulunmuştur” dedi. Şener’in avukatlarının davanın reddedilmesi talebi mahkeme tarafından kabul edilmedi ve Şener 5 bin lira tazminat cezasına mahkûm edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir