Mevlana’da anahtarlar teslim edildi

BURSA (İGFA) – Yıldırım Belediyesi Mevlâna 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tamamlanan konutların anahtarlarını düzenlenen merasimle hak sahiplerine teslim etti. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile gerçekleştirilen anahtar teslim törenine Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank, Emel Gözükara Durmaz, Mustafa Yavuz ve Muhammet Müfit Aydın, 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, TOKİ Lideri Ömer Bulut, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Temiztürk, Yıldırım İlçe Lideri İrfan Akkaya katıldı.

DİRENÇLİ KENT YILDIRIM’DA DEĞERLİ BİR ADIM DAHA

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Ülkemizi zelzeleye dirençli hale getirme yolunda bir adım daha atıyoruz. Yıldırım ilçemizde Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler Mahallelerimizi ihata eden 499 hektarlık alandaki 8 etaplık kentsel dönüşüm projemizde bir safha daha tamamlandı. Birinci uygulama alanı olan 7. Etap’ta 644’ü konut, 177’si dükkân olmak üzere toplam 821 bağımsız kısım TOKİ Başkanlığımızca inşa edildi. Bugün, bunlar içerisindeki 154 dairenin anahtarlarını, hak sahiplerine teslim ediyoruz. Başka konutları, 8. etabın dönüşümünde kullanacağız. Durmadan, dinlenmeden çalışıyoruz. Bir yandan sarsıntı bölgemizi ihya ediyoruz. Bir yandan da işte burada, Yıldırım’da olduğu üzere riskli yapıları dönüştürüyor, ülkemizi sarsıntıya hazır hale getiriyoruz. Allah’ın müsaadesiyle en kısa müddette bu amaca de ulaşacağız. Gayemiz, bir günlük, iki günlük bir gaye değil. Yüz yıllık, bin yıllık bir amaç. Bütün vatandaşlarımızı, meskenlerinin sarsıntı performanslarını ölçtürmeye davet ediyorum. Gelin, daima birlikte ülkemizin kentsel dönüşümünü tamamlayalım. Ülkemizi sarsıntı tehlikesine hazırlayalım. Marmara Depremi’nin, 6 Şubat Depremleri’nin acısını bir daha yaşamayalım. Bunu önlemek mümkün. Unutmayın, zelzele değil; riskli bina can alır. Konutlarımızın vatandaşlarımıza, Bursa’mıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Alinur ve Oktay Liderimizin kentsel dönüşüm amaçlarında Bakanlık olarak üzerimize ne düşüyorsa gerekli dayanağı vereceğiz” dedi.

“30 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Kentsel dönüşümün Yıldırım için bir tercihten fazla mecburilik olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım’da süregelen plansız büyüme ve çarpık yapılaşmanın beraberinde getirdiği meseleleri ortadan kaldırmanın tek yolu kentsel dönüşümdür. Yıllardır devam eden süreçte inançsız, toplumsal alanları yetersiz, ulaşım aksları yetersiz bölgelerimizi, inançlı konutlar, hayat standartları yüksek, ulaşım ağı gelişmiş, ortak kullanım alanları ile desteklenmiş, ömür alanları oluşturmak zorundayız. Her şeyden evvel ülkemizin ve kentimizin depremselliği göz önünde bulundurulduğunda buna mecburuz. Çınarönü, Mimarsinan, Ulus ve Davutkadı Mahalleleri’nde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projeleri mevcut. Gerçekleştirdiğimiz imar planı uygulamaları sonrası Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizde gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları mevcut. Özel bölüme verdiğimiz takviyeyle 9 noktada katlar süratle yükseliyor. Şu anda proje çalışmaları devam eden 5 kentsel dönüşüm projemiz, önümüzdeki periyot için özel bölüme takviye vereceğimiz 4 dönüşüm projemiz var. Amacımız, yeni başlatacağımız atılımlarla önümüzdeki 5 yıl içinde 30 bin konutu dönüştürerek hemşehrilerimizi bu inançlı şemsiye altına almaktır” dedi.

İNSANLARIMIZ KEYİFLİ OLACAK

Yıldırım’ın en değerli kentsel dönüşüm alanlarından birisi olan Mevlana’da hak sahiplerine anahtarlarını teslim etmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getiren Lider Yılmaz, “Mevlâna 7. Etap’ta 112 bin 949 metrekarelik inşaat alanına sahip alandaki, hak sahipleri yüzde 100 uzlaşma ile gerçekleştirdiğimiz projemizin bünyesinde 644 adet konut, 177 adet işyeri, 18 bin 261 metrekare kapalı otopark, 941 metrekare yürüyüş alanı, 3 bin 852 metrekare yürüyüş yolu, 3 bin 148 metrekare toplumsal tesis alanı, 180 metrekare çocuk alanı ve 125 metrekare fitness alanı bulunuyor. Projemiz ile birlikte insanlarımıza yalnızca inançlı konutlar sağlamıyor, onların yaşamaktan keyif alacağı ömür standartlarının yüksek olduğu hayat alanları oluşturuyoruz. Projemizin güzel olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“YILDIRIM İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNÜYOR, BÜYÜK DÖNÜŞÜYORUZ”

Mevlana Mahallesi’nde sıhhatsiz, sarsıntıya dayanıksız, mühendislik hizmeti almamış, toplumsal donatı alanlarından yoksun olan eski binaları yıktıklarını söz eden Lider Yılmaz, “Bunların yerine sarsıntıya sağlam, sağlıklı bir alt yapısı olan, toplumsal donatı alanları bulunan yeni bir ömür alanı kuruyoruz. Çalışmaların yüzde 90’ını bitirdiğimiz Mevlana’da bugün birinci etabın hak sahiplerini konutlarına kavuşturuyoruz. Mevlana 7. Etap’ta; hemşehrilerimiz ile yüzde 100 gönüllülük temeli sağladık. Tüm hak sahipleri ile oturup görüştük ve anlaştık. Bu projede rezerv alan kullanmadık. Büsbütün yıktığımız binaların yerine yenilerini yaptık. Bu süreçte hemşehrilerimizi mağdur etmemek için kira ve doğalgaz dayanağı verdik. Mevlana Mahallesi’nde ortaya koyduğumuz model çok beğenildi. Artık burası yükseldikçe etraf bölgelerdeki vatandaşlarımızdan talepler geliyor. Yanlışsız modeli gören hemşehrilerimiz kentsel dönüşüme istekli oluyor. Şu an çabucak 7. etabın yanında bulunan 8. etap kısmındaki hemşehrilerimizin kentsel dönüşümle ilgili ağır talebi var. Orada da şimdilik yüzde 90 oranında bir taleple karşı karşıyayız. İnşallah o bölgede de çalışmalara başlayacağız. Mevlana’daki 7. Etap Projesi’nin birinci etabında anahtarlarını teslim ettiğimiz konutların sahiplerine bir sefer daha yeni yuvalarının güzel olmasını diliyorum. Rabbim, hepinize ağız tadıyla, gönül huzuruyla, sıhhatle, bu konutlarda oturmayı nasip etsin. İnşallah kalan daireleri de Nisan ve Mayıs ayı prestiji ile hak sahiplerine teslim edeceğiz. Yıldırım için büyük düşünüyor, büyük dönüşüyoruz” kelamlarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bizim Bursa için hayallerimiz, heyecanımız var. Bursa’da süratli büyümeye paralel olarak ortaya çıkan kentsel meseleleri gidermek üzere bir emelimiz var. Biz bu devir 100 bin konut dedik, Yıldırım Belediyemiz de 30 bin konut üretecek. Kentsel dönüşüm sıkıntı iştir. Kentimizde gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm çalışmaları için görüşmeler yapıyoruz. İnşallah büyük bir mutabakat ile kentsel dönüşüm sayılarını artırarak Yıldırım’ı daha yaşanılabilir bir kent kılacağız” dedi. Program, hak sahiplerine anahtar teslimi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir