16 ay karantinada kaldı, şimdi de lösemi ile mücadele ediyor

2019’un sonlarında lösemi kanserine yakalandığını öğrenen ve çabucak tedaviye başlayan Kayasan’a, ilik nakli olduktan 6 ay sonra tedavisi sonlanmak üzereyken Kovid-19 teşhisi konuldu.

89 TESTİNİN HEPSİ MÜSPET ÇIKTI

İlk testini 19 Aralık 2020’de yaptıran ve müspet çıktıktan sonra hastanede karantina altına alınan Kayasan’ın 16 ay boyunca olduğu 89 testin tamamı müspet çıktı.

Bu süreçte yaşadıklarını ve şu anki sıhhat durumunu anlatan Kayasan, çok şiddetli bir süreç geçirdiğini söyledi.

“HASTANEDEN ÇIKTIĞIMDA TORUNUM 2 YAŞINA GİRMİŞTİ”

Hastanede yatarak tedavi gördüğünü belirten Kayasan, “Yeni doğan bir torunum vardı, onunla vakit geçiremedim. Hastaneden çıktığımda torunum büyümüş, 2 yaşına girmişti. 2 sene boyunca torunumu sevemedim, görüşemedim. Bir mühlet sonra hastaneden taburcu edildim ve meskende istirahat verdiler.” dedi.

ARTIK TEST SONUÇLARI NEGATİF ÇIKIYOR

Birçok rahatsızlığı bulunan Kayasan, 2 sefer de katarakt ameliyatı olduğunu tabir etti.

Lösemi hastası olduğu için her ay tertipli olarak Kovid-19 testi yapıldığını aktaran Kayasan, birinci defa 6 ay evvelki testinin negatif çıktığını, son testini 2 gün evvel verdiğini ve sonucun artık negatif olduğunu belirtti.

“16 AY KARANTİNADA KALDIM”

Muzaffer Kayasan, yaşadığı güç günleri şöyle anlattı:
“Herkes yaşadığı acıyı bilir. Toplamda 16 ay karantinada kaldım. Kimse yanınıza gelemiyor, ailenizle görüşemiyorsunuz. Hiçbir toplumsal faaliyetin yok, çocuklarını göremiyorsun, torunlarını göremiyorsun. Hayat biçimin büsbütün eksiye düşmüş. Test sonuçlarımın hepsinin olumlu çıkmasını tabipler şöyle açıklıyor. Lösemi olduğum için bağışıklık sistemim zayıf oluyor. Bu yüzden de Kovid’i atlatamıyorum. Ancak biz kimseye bulaştırmıyoruz. Ancak mesela 2 yaşındaki bebekte bile en ufak bir grip hastalığı varsa bizi hasta edebiliyor. Şu an farklı hastalıklarımın da tedavisi devam ediyor. GVHD denen hastalığımdan ötürü karaciğerde ve gözlerde bir tutulma var diyor tabipler. Onun tedavisini görüyorum haftada 2 gün. Kanımı temizliyorlar. Spor yapmaya çalışıyorum lakin dün yeni bir teşhis daha koydular, kemik erimesi başlamış. Bu yüzden artık eskisi üzere yürüyemiyorum.”

YAŞADIKLARI DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Evinin balkonunda torunuyla vakit geçirdiğini söyleyen Kayasan, güneşe çıkamadığını lakin gölgede torunuyla oynadığını lisana getirdi.

Yaşadığı sürecin, yurt dışındaki basının ve bilim insanlarının ilgisini çektiğini söyleyen Kayasan, “Kore’den aradılar, Almanya ve Rusya’dan gelip röportaj yaptılar. Amerika’dan bir hoca aradı beni canlı temas yaptım.” dedi.

ENGELLİ ARACI TALEBİ

Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı engelli olduğunu tabir eden Muzaffer Kayasan, engelli aracı istediğini lakin bulamadığını söyledi.

Araç almakta kasvet yaşadığını söyleyen Kayasan, kelamlarını, “Engelli araçlarına tekerlekli sandalyenin girmesi gerekiyor. Bize verilen limitle küçük araç alabiliyoruz. Lakin aracın kimi donanımlara sahip olması lazım. SUV cinsi araç talep ediyoruz. Art bagajına tekerlekli sandalyeyi koyabilelim. Bastonumu koyabileyim. Bir de otomobil satan bayiler açıktan para istiyor, engelliye otomobil vermiyor. Bu sorunun çözülmesini talep ediyorum.” diye tamamladı.

Kayasan’ın İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesindeki tedavi süreci devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir