1000 kişi ölmüştü: İkinci Dünya Savaşı’nda batırılan geminin enkazı bulundu

İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetler tarafından ‘yanlışlıkla’ batırılarak çoğunluğu Avustralyalı askerlerden oluşan ve toplamda 1000’den fazla savaş esirinin hayatını kaybetmesine sebep olan Montevideo Maru gemisinin enkazı bulundu.

4 TORPİDOYLA 10 DAKİKADA BATIRILDI

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşları 15 ile 60 ortasında değişen 1000’den fazla asker ve sivil savaş esirini taşıyan Japon nakliye gemisi Montevideo Maru, müttefik kuvvet ABD tarafından savaş esiri taşıdığından habersiz olarak torpidoyla 1 Temmuz 1942 yılında batırılmıştı. 4 torpidoyla 10 dakika üzere bir müddette batan gemide, 979 Avustralyalı asker ile sivil savaş esiri bulunuyordu ve olay Avustralya tarihine ‘tüm vakitlerin en makûs deniz kazası’ olarak geçti.

4 BİN METREDE BULUNDU

DHA’nın aktardığına nazaran, arama çalışmalarını yürüten Avustralya merkezli sivil toplum kuruluşu Silentworld Vakfı, bugün basın açıklaması yaparak gemi enkazının Filipinler kıyısı yakınlarında, 4 bin metre derinlikte bulunduğunu duyurdu. Basın açıklamasında hususla ilgili “Enkaz, RMS Titanic’ten daha derinde, 4000 m’den fazla derinlikte yatıyor ve kalıntıları yahut insan kalıntılarını kaldırmak için rastgele bir efor sarf edilmeyecek” denildi.

20 yıllık bir çalışma ve 5 yıllık bir planlamayla Montevideo Maru’nun enkazını bulan ekibin lideri ve Vakfın Direktörü John Mullen keşifle ilgili “Görevde kaybettiğini yıllar geçse de unutmayan, aramaktan vazgeçmeyen bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum” açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir